В съвременния маркетинг успешната комуникация с клиента изисква разбиране на неговите ценности, предпочитания и начините му на консумиране на информация. Две от най-влиятелните групи, които днес са основна покупателна и работна сила са поколенията Y (родени между 1981 и 1996 г.) и поколението Z (родени след 1997 г.). Въпреки че двете генерации имат някои сходни характеристики, различията между тях са много повече и това налага брандовете да прилагат съвсем друг подход, по пътя към превръщането им в клиенти. В тази статия ще разгледаме именно тези характерни белези, за да очертаем как да създавате успешни маркетингови стратегии и грабващи послания.
Как мисли и как решава поколението Y?
Милениалите израстват в ерата на интернет и социалните мрежи, но също така преживяват икономически кризи (като тази от 2008 г.), което ги прави прагматични и по-предпазливи. Склонни са да отлагат стъпки като покупка на жилище и кола, а предпочитат да наемат. Инвестират повече в преживявания, пътувания, фестивали, обучения, отколкото в материални неща. Могат да се доверят на брандове, които залагат на автентичност и прозрачност, развиват социално отговорни политики и демонстрират ангажираност към каузи. Биха развили лоялност към марки, които предлагат стойност и избират продукти и услуги въз основа на качество и устойчивост, а не само на реклама. Оценяват персонализирания подход, който отговаря на техните интереси и нужди.

Как да създавате успешни рекламни послания за поколението Y?
Ако искате рекламните ви послания, насочени към ехо-бумърите, да са успешни и реално да стигнат до тях, тогава е важно да вземете предвид казаното по-горе. Не случайно те са наричани още поколението на каузите. Изразяват себе си и се чувстват удовлетворени чрез участие в различни социално отговорни, хуманни или благотворителни кампании. Колкото повече даден продукт или бранд предприема действия в тази посока, толкова по-вероятно е той да им се хареса. Съдържанието с добавена стойност е особено ефективно при тях. Дългите, информативни блогове, статии, проучвания, подкасти и видеа с полезна информация привличат вниманието на поколение Y и изграждат доверие, а четенето и писането на ревюта е част от начина на потребление. Персонализацията също играе важна роля, тъй като деца на бейби бумърите оценяват високо правилно таргетираните реклами и оферти, базирани на техните интереси.

Милениалите и медиите
Поколението Y има слабо доверие и намалено потребление на традиционни медии като телевизия и печатни издания. Времето пред малкия екран не е характерно за по-голямата част на генерацията. Слушат радио по-рядко от предишните поколения. Ако го ползват, то е под формата на онлайн стрийминг, подкасти или персонализирани плейлисти в платформи като Spotify. Те са израснали с интернет и предпочитат онлайн съдържание, което е достъпно, навсякъде около тях. Предпочитат интерактивни и персонализирани новинарски формати, които могат да консумират в движение.
Милениалите използват предимно Facebook, Instagram и LinkedIn, а по-младите му представители и TikTok. Освен социалните мрежи, в дигиталното пространство ехо-бумърите предпочитат подкасти YouTube и видеоплатформи – за новини, анализи, документални видеа, блогове и независими медийни сайтове, често се доверяват на експерти.

Поколението Z: срамежливите дигитални новатори
Наричани децата на хилядолетието, те са изцяло родени в дигиталната ера и за тях този тип комуникация е предпочитан. Те живеят във време на непрестанни икономически и социални промени. Именно затова отдават най-голямо значение на динамиката и бързината в промяната във всичките и аспекти – политически, икономически, културни. Поколението отдава критично значение и предимство на глобалните и локални социално-икономически, екологични, спортни и културни събития. Водещите разбирания на това поколение са свързани с личната индивидуалност и уникалност, както и приемането на различията. Те се стремят да създават собствени пространства: ново изкуство, нова литература, нов театър, ново кино. И всичко това е свързано с новите компютърни и цифрови технологии.
Често това интернет поколение се чувства притеснено от личния контакт, от телефонен разговор, който изисква отговор сега, на момента. Подобна форма на комуникация те възприемат за агресивен, нарушаващ на личното пространство метод. Затова пък предпочитат чат и гласови съобщения, които могат да генерират в удобно за тях време. От друга страна, насреща, поколението Z очаква бързина, кратки и ясни отговори.
Как да грабнете вниманието на поколението Z?
Поколението Z са израснали под влиянието на толкова много реклами, колкото нито едно поколение до момента. Затова не се привързват към вещи, те не изпитват липсата им. Намират и забравят лесно информация, бързо се сдобиват и разделят с вещите си. За тях е характерно консуматорското поведение и влечение към престижното и лукса. Спират се на брандове, които са модерни, предлагат новости, ако продуктите им не ги изкушават, не ги забавляват, те просто не им обръщат внимание. Поколението Z има възможност за избор на продукти и услуги повече от всякога, с много повече и разнообразни канали и начини да купуват, наемат, споделят и плащат.
Децата на хилядолетието очаква рекламите да бъдат автентични и социално ангажирани. Те се припознават в марки, които заемат позиция по важни социални и екологични въпроси. Визуалното съдържание е най-ефективният начин за комуникация с тях – кратките видеа, мемета и инфографики привличат вниманието им много повече от текстовите реклами. Те очакват интерактивност и съдържание, което е съобразено с техните специфични нужди. Това глобално поколението обича да участват в процеса, като реагира положително и се ангажира с анкети, игри, лайв стриймове и генерирано от потребители съдържание (UGC).

Поколението на социалните мрежи
За разлика от генерацията преди тях, те са много по-склонни да се доверяват на инфлуенсъри и TikTok, отколкото на класическa рекламиa. Тяхното внимание е мимолетно, затова предпочитат съдържание, което е визуално и лесно за разбиране Instagram Reels, YouTube Shorts. Почти изцяло изключват гледането телевизия, предавания или сериали по стандартния начин. За тях е естествено сами да определят какво и кога да гледат, като по-голямата част от аудиторията е склонна да заплаща за стрийминг платформи, така че да слуша и гледа съдържание без страндартната форма на реклама.
Комуникацията с милениалите и поколението Z изисква стратегически подход, който отчита разликите в техните очаквания и предпочитания. Чрез създаването на автентични, интерактивни и персонализирани маркетингови послания, брандовете могат успешно да изградят дългосрочна връзка с тези ценни аудитории. Инвестицията в правилните комуникационни канали и формати ще гарантира, че вашето послание достига до тях по ефективен и въздействащ начин.
Ако имате нужда да идентифицирате своята аудитория и да създадете успешна стратегия за реклама, ние сме насреща. Ще ви помогнем да постигате повече и да бъдете запомнени от своите клиенти. Затова не се колебайте, свържете се с нас още сега.
Източник: https://bit.ly/4bAO7Kf