Някои хора се раждат „със сребърна лъжичка в устата“, което преведено от жаргонен език означава, че са късметлии. Останалите трябва да положат много усилия по пътя към личностното развитие и усъвършенстване. За щастие, ние сме част от един глобален свят. Живеем в епохата на неограничените възможности. Ежедневно генерираме идеи, получаваме вдъхновения и мечтаем за бъдещето. Човешкият потенциал е неизчерпаем ресурс, стига да знаем как да го използваме. Историята познава много велики личности, изградили огромни компании с вяра в собствените си сили и възможности.
В следващите редове ще ви разкажем за някои от тях и сглобим парченца от пъзела на успешното изграждане на бизнес с нисък начален капитал и много креативни идеи.
Историята на милиони продадени бургери
Пренасяме се в далечната 1948 година. Двама братя на име Мак и Дик Макдоналд създават заведение за бързо хранене. Тяхната цел е изграждане на бизнес, основан на ниски цени, лимитирано меню и експресно обслужване на клиенти. Бизнесът на двамата американци едва ли щеше да обхване целия свят, ако не беше находчивото мислене на Рей Крок. За тези, които за пръв път чуват неговото име – това е същинският създател на компанията Мак Доналдс, която познаваме днес.
През 50-те години на XX век Крок кръстосва Америка като продавач на машини за млечен шейк. Липсата на доходи заради безуспешния бизнес го принуждава да прекарва вечерите в компанията на чаша уиски и да слуша мотивиращи плочи с надеждата късметът му да се усмихне. Продуктът, който Рей се опитва да лансира, е на път да се провали, докато един ден мъжът не получава поръчка за шест машини от братята Макдоналд. Пристигайки в техния ресторант, Крок е удивен от технологията за бърза доставка на избраните продукти и открива потенциал за развитие на франчайзи. Амбицията да изгради империя от продажбата на бургери и картофки се превръща в негова водеща цел и той подписва договор със собствениците за използване на тяхната система на продажби и фирмено име. Година по-късно Рей Крок открива своя първи ресторант като се уповава на принципите на двамата братя. Десетилетие след това бизнесът се развива в международен мащаб и дори надвишава пределите на континента. Днес интуицията, остроумието и упоритостта на един обикновен американски гражданин превръщат Мак Доналдс в една от най-успешните компании в хранителната индустрия с над 35 000 ресторанта в целия свят.
Нестихваща конкуренция, която разделя брандове завинаги
Семейният бизнес е дал начало на много успешни компании по света. Жаждата за власт и надмощие обаче, е преобърнала ценностната система на двамата братя Адолф и Рудолф Даслер, основатели на марките Adidas и Puma. Нишката се заплита в далечната 1920 година. В Бавария двамата братя решили да произвеждат обувки, за да помагат за прехраната на семействата си. Пералното помещение в родната им къща е служило за цех, където създавали ортопедични обувки и пантофи от материи, останали от войната. 4 години по-късно бизнесът се разрастнал и първата фабрика за обувки станала възможна. Братята работели в пълен синхрон, защото Адолф поел креативната роля, а Рудолф имал отличен търговски нюх. Обувките Adidas станали толкова популярни, че спортисти се състезавали с тях по време на летните олипиади. Компанията била първата, която се сетила да постави рекламни съобщения директно на стадионите и спортните съоръжения.
През 1939 година започнала войната. Двамата братя били мобилизирани, а общият бизнес западнал. С настъпването на мира Рудолф бил изпратен в лагер, а Адолф подновил производството. Един нещастен инцидент в семейството обаче станал причина за жестоко скарване между двамата братя. Главата на семейството – г-н Даслер умира и това разделя братята завинаги. Рудолф решава да основе свой собствен бизнес за обувки с марката PUMA, а Адолф развива бранда Adidas. В семейството започва истинска надпревара за изобретателност и печалба. До смъртта си братята не се събират заедно. Но наследствата, което оставят след себе си, са едни от най-успешните компании на пазара за спортни стоки и облекла.
Диктатор на модата в интериорния дизайн
IKEA е компанията, която помогна на милиони хора, да осъзнаят стойността на добре проектираната мебел и да заобичат марката заради качеството и ниските цени. Началото на компанията е свързано с името на Ингвар Кампрад, който имал идея да създаде мебели за хора с ограничени финансови възможности. Неговата цел е била дори богатите да мечтаят да обзаведат домовете си с продукти от IKEA. Едва 17-годишен, Ингвар отваря мебелен магазин и чисто по детски го кръщава с първите букви на своето име и роден град. Стоките в магазина решава да наименува на местности в Скандинавските държави.
Едно откритие обаче, прави революция в мебелната индустрия. В началото на 50-те години на ХХ век Илис Лундгрен, четвъртият служител на IKEA, създава идеята за мебели, които се опаковат на части в плосък пакет. Хрумването е станало докато Илис се опитва да напъха една маса в багажника на колата си. Неговото откритие дало възможност стотици мебели да бъдат транспортирани по въздух до целия свят. Това означавало, че вече има възможност за закупуване на мебели, независимо дали са ни необходими или не, само заради евтината цена. Успехът на собственика на IKEA е бил в резултат от ентусиазъм, пестеливост и скромност, с която той подхожда, когато изгражда концепцията за първия магазин. През 2004 година богатството на Ингвар Кампрад дори надминава това на Бил Гейтс, а като си представим, че всичко е започнало от едно момчешко хрумване.
Най-известният „полковник“ в Америка
Завършваме поредицата от вдъхновения за успешен бизнес с една разпознаваема личност. Харланд Сандърс или по-известен като Полковник Сандърс е основателят на Kentucky Fried Chicken (KFC). За пръв път Харланд приготвя пиле, когато е едва 6-годишен. Наскоро загубило баща си, малкото момче поема грижите за изхранването на своите братята, докато майката е на работа. С времето Сандърс се увлича по правото, работи като застрахователен агент, чиракува в ковачница, става дори пожарникар. Опитът му в различни сфери му доказва, че е най-добре да се занимава с онова, което истински му се отдава, а именно приготвянето на пиле. На 40-годишна възраст Сандърс отваря първия ресторант в бензиностанция в Кентъки. Той експериментира с подправките и създава различни рецепти за хрупкаво пилешко месо.
През 1935 г. губернаторът на Кентъки – Руби Лафун удостоява Харланд Сандърс с титлата „Полковник на щата Кентъки“, заради приноса към увеличаване на известността на американския щат. Една от най-гениалните идеи за популяризиране на бранда е свързана със семейното хранене. Полковникът решава да измисли продукт, с който да нахрани всички членове, седнали на масата. Така е измислена емблематичната „кофа“ на KFC. До смъртта си Сандърс продължава да твори нови рецепти и разширява гамата от вкусове на марката. Днес в общо 118 страни по света може да откриете познатия бранд на KFC.
Споделените истории са абсолютно показателни, че независимо от възрастта или финансовите възможности всеки човек може да стартира успешен бизнес или изгради собствена компания. Въоръжете се с идеи и търпение и стъпка по стъпка конструирайте своя бизнес план. Ако ви липсва креативност или умения за изграждане на успешен брандинг, може да се доверите на екипа на Smarkethink. Ние ще ви предложим цялостно маркетингово обслужване и ще се погрижим за всички детайли около вашия нов бизнес.
Източници:
Елън Люис, „Да правим бизнес като IKEA“, издателство „Ciela“
http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2089859_2089888_2089889,00.html