Skip to main content

Въведение в ребрандинга

Вероятно и вие като нас сте се сблъсквали с така модерната и актуална думичка “ребрандиране”. Или пък ви предстои в скоро време да навлезете по-дълбоко в дебрите на това понятие. Защо ли? Ами, защото развитието на всеки един бизнес налага компанията в даден момент да вземе решение за ребрандинг, за да бъде с визия, адекватна на пазара. А пазарът е нещо, което бързо се променя и развива.

Според експертите веднъж на около 7 години (а в някои случаи и по-често) на един бизнес се налага да пристъпи към ребрандиране. Причините за това могат да бъдат доста разнообразни. Включително, например, препозициониране на компанията и нейната визия, така че тя да отразява промяна във фокуса й, отличаване на компанията от конкуренцията, актуализиране и осъвременяване на корпоративния имидж, с цел достигане до определена целева аудитория, разширяване на бизнес целите или ребрандиране поради придобиване или сливане.

Понякога компаниите желаят да представят нов имидж, с цел управление на репутацията, да се дистанцират от проблеми от миналото, или пък целта е да се ребрандират, за да извлекат предимства от актуални и популярни в даден момент тенденции, като например нови технологии и др.

Какво значи “ребрандиране”

Накратко казано, ребрандирането означава създаване на нов изглед и ново усещане за вече създадени продукт, услуга или компания. Обикновено целта на ребрандирането е въздействие именно върху потребителското усещане чрез вдъхване на нов живот на бранда и промяната му, така че той да изглежда по-модерен и релевантен на нуждите на клиентите.

И така, време е да преминем от теория към практика. Да разберем защо ребрандингът е дума, при споменаването на която дизайнерите, мениджърите на проекти и копирайтърите – а и целият ви екип, изтръпват, дори преди да успеете да довършите последните няколко букви от нея, да ви разкажем нашата история и да споделим с вас нашия опит в “магическия” процес на ребрандинга.

Защо думичката ребрандинг стряска

Защото е трудно. Защото изисква много усилия, ресурси и време. Защото в дигиталния свят нещата остаряват за минути и ако не си готов да работиш със същото темпо, ще изоставаш бързо.

И тук е мястото да ви разкажем историята на ребрандирането на нашия сайт. Защо точно нашата история ли? Ами, защото ни е лична, изживяна, изстрадана и… смеем да твърдим – успешна. Извървяхме дълъг и доста емоционален път по признаване на нуждата от нови “дрехи”, нов интериор и ново изживяване, които да предложим на гостите на нашия уеб адрес. Освен това научихме много и искаме да споделим изводите и поуките. Защото, въпреки че не беше леко, се гордеем с това, което постигнахме.

Ребрандингът – началото

Първото нещо, с което на практика се сблъсквате, пристъпвайки към ребрандиране на сайта, е цялото онова стряскащо, огромно по своето количество текстово и визуално съдържание, което трябва да се актуализира и подреди. Запазете самообладание, оставете за момент съдържанието настрани, ако не искате да се чувствате като пред разхвърлян гардероб, и помислете за структурата.

Впрегнете здравата логика, изграждайки основите на успешния сайт

Ние така и направихме. Положихме основите на сайта, фокусирайки се върху структурата, разпределението и логиката на потребителското преживяване. Зададохме си поредица от въпроси, отговорите на които постепенно започнаха да очертават картата на нашето уеб място. Запитахме се:

  • Коя е историята и посланието, които искаме да предадем?
  • Как да подредим сюжета, така че да бъде увлекателен и интересен за разглеждане?
  • Каква е линията на дизайна, която ще подхожда на този сюжет?
  • Как да преведем човека през историята по най-интуитивния начин и да му предоставим това, което търси, максимално бързо и лесно?
  • Кои са добрите практики, които наблюдаваме и искаме да приложим?
  • Как да направим историята достатъчно привлекателна едновременно за търсещите машини и за търсещия човек?

Така успяхме да отсеем най-важните неща, които искаме да кажем за Smarkethink, и ги сведохме до няколко основни услуги, които ни открояват и които искаме да покажем на посетителите на сайта. Избистрихме концепцията за слайдера или както обичаме да го наричаме – първото впечатление. Решихме да използваме лесни за възприемане кратки послания. Те бяха придружени от красива визия, която едновременно казва какво предлагаме и издава нашия стил и вкус.

След това дойде ред на основните “ястия” в менюто, или навигационната лента с всички страници, която трябваше да сложим “в ред”. Степенувахме ги по метода на емпатията. Поставихме се на мястото на потребителя и разиграхме различни сюжетни линии. И така, докато стигнем до тази, която всеки от нас посочи като най-интуитивна.

Ето и финалната подредба:

1. За нас

Усещането за човешкото присъствие е много важно в стратегията за изграждане на бранда и ненатрапчиво посетителят на сайта трябва да остава с това усещане. Независимо дали става дума за продукт или както е в нашия случай – за агенция, която предлага цялостно маркетингово обслужване. Това беше причината да сложим страницата “За Нас” на първо място. Убедени сме, че човешкото присъствие и намеса ще бъдат все по-високо ценени, особено и именно поради факта, че бъдещето върви в посока роботоризиране на комуникациите и автоматизиране на процесите.

2. Услуги

Разбира се, сайтът на Smarkethink е бизнес сайт и затова беше логично на второ по важност място да поставим нашите умения. Там са описани нещата, в които сме добри, и това, което предлагаме на клиентите си. Услугите са уникалният ни почерк, специфичната ни рутина и професионализъм и затова им отредихме второто място в своеобразната ни “класация”.

Последва задачата какво да изведем на третото място.  Но не мислете, че междувременно не сме минали без спорове. Дискутирахме разпалено и с аргументи дали не трябва да отредим второто място на проектите, но накрая логиката надделя. А логикате беше следната: замислихме се как бихме представили себе си, ако се записваме например за участие в Олимпийски игри. Ще кажем: “Казвам се Smarkethink, състезател съм в дисциплина “Цялостно маркетингово обслужване”, двукратен шампион и носител на златни медали от последните състезания, на които се явих.” Или с други думи – първо се представяш с име, след това казваш какво можеш, а накрая идва доказателството. Така по силата на логиката третото място беше отредено на нашите реализирани проекти. Те са плод на доверието, което ни е било гласувано, но и на подадена към нас поръчка, което е всъщност доказателството на правотата на предишните твърдения за нашите умения и експертен екип.

И ако за момент се върнем на слайдера – той обслужва именно целта да представим себе си чрез уменията, които имаме.

Ребрандинг на сайт

3. Проекти

И така, ето че стигнахме до позиция 3 – проектите. Както казахме и по-горе – нашите проекти са нашата гордост, но преди всичко те са огледалото на услугите, които предлагаме. Отражението на нашата креативност, на страстта, с която работим, на нашия професионализъм. И ето че тук възникна следващият въпрос – как да представим тези проекти, без да досадим с прекалено много детайли, но все пак да изтъкнем уменията, които сме втъкали в изпълнението им. Решението дойде по естествен начин – подредихме проектите така, че всяка от услугите, които  предлагаме, да може да бъде разгледана във вече осъществен проект с необходимите детайли, снимки, кратко case story за изпълнението на задачата и респективно резултатите.

Разбира се, в раздела “Проекти” все още не всичко е представено и ни предстои доста работа. Страницата трябва да бъде допълнена с огромния списък изпълнени проекти, които имаме зад гърба си, но това ще стане след като всеки от тях премине през съответните козметични процедури, облече новите си дрехи и се представи в същия контекст като всички останали. Какво стои зад всичко това ли? Преработване на текстовете, подбор на снимки, поставяне на тези компоненти в унифицираната линия на дизайна, която следваме, и разбира се – всичко това подготвено с много внимание към детайла и любов към работата ни.

4. Блог

По обясними причини блогът е сърцето на всеки уеб организъм, затова логично решихме да го поставим веднага след проектите. Работата е нашата страст, затова обичаме да споделяме своите размисли за маркетинга и рекламата, обичаме да разказваме интересните случки, които преживяваме около изпълнението на проектите, обичаме да “творим” истории. И заедно с това вярваме, че можем да бъдем полезни на вас – нашите клиенти и посетители на сайта ни, със споделения ни опит и направените заключения. За да се уверите сами, вижте списък на важните неща, които трябва да направите, ако пристъпите към ребрандиране на вашия сайт (в края на статията).

И не на последно място, чрез материалите, които пишем, постигаме няколко важни за нас цели. От една страна, докато създаваме материалите за блога, изследваме различни маркетингови проблеми, нови тенденции и добри практики в дълбочина и се самообучаваме. От друга, помагаме на клиентите да разберат и осъзнаят същината на някои от услугите и инструментите, които предлагаме и използваме.

Блогът задължително трябва да има добавена стойност и ако успеем да постигнем това – Google ще се отблагодари с трафик и конверсии. Все пак, да не забравяме, че това е алгоритъм, а той е повече математика, отколкото субективни убеждения.

5. Контакти

Ето, че някак неусетно стигнахме до контактите. Разбира се, за един корпоративен сайт е задължително да има страница “Контакти”. Каква ще бъде логиката й обаче, зависи изцяло от вас. В зависимост от съдържанието, което поставите на тази страница, можете да обслужвате различни цели. Какво означава това? Например ако работите само за външни пазари, но сте базирани в София, не поставяйте карта с локацията на бизнеса ви – това само би загубило времето на някого в опитите му да се ориентира къде точно сте позиционирани. Ако не обичате да говорите по телефона – не изписвайте телефонен номер за връзка. Имате общ имейл, който много колеги следят едновременно? Тогава направете форма за контакт, информацията от която да се получава на този имейл и да се следи постоянно.

Ние в Smarkethink например обичаме гости в офиса, затова сложихме акцент на адреса и картата. Разбира се, не се лишихме от нито един начин за връзка с нас, защото знаем, че различните хора имат различни предпочитания. Може би ще се изненадате, но изписахме дори данните си за фактура. Макар че това вероятно би ви се сторило като практика от миналото, то върши чудесна работа. Вместо да предоставяме тези данни всеки път в комуникация, просто даваме линк към сайта ни, а това в допълнение ни носи нови посещения, а защо не и потенциална възможност за нов клиент. Необходимо ли е да споменаваме също, че един клик е достатъчен, за да попадне потребителят в обсега на нашия ретаргетинг.

Съдържанието

Ето че положихме основите и изградихме структурата на сайта и дойде моментът да се върнем към съдържанието. Вече беше много по-лесно да застанем пред разхвърляния гардероб, защото виждахме мястото на всяка “дреха” и бяхме подготвили закачалките. Разпределихме задачите, извадихме цялото съдържание, направихме опис, за да не изпуснем нещо, и започнахме да архивираме. Съкратихме текстовете и коригирахме изказа, така че да бъде в тон с подмладения ни сайт. Изтупахме снимките от прахта и ги синхронизирахме с линията на дизайна. И… започнахме да наливаме.

Разделихме се с текстове, които вече не бяха актуални или ни се сториха прекалено дълги. Направете го и вие от уважение към времето на човека, който ще ги чете. Еднa от най-често срещаните трудности в процеса по създаване на текстове е това да се придържаме към правилото за дължината и съдържателността. Прекалено описателни текстове, дългите сложни изречения и заплетените интродукции към съвсем прости факти гарантирано ще откажат читателя.

Тук е мястото да кажем, че на този етап сайтът ни все още се намираше на тестови сървър, така че можехме спокойно да работим. Когато изчистихме финалните детайли, счупванията и всичко, което не ни харесваше, бяхме готови да го прехвърлим на стария домейн. По принцип тази процедура отнема известно време, затова съветваме всички – не забравяйте да сложите “coming soon” на домейн адреса, докато се прехвърли новият сайт.

И за финал

Както обещахме, показваме един полезен списък с неща, които не бива да забравяте, ако решението за ребрандиране на сайт е вече взето.

  • Направете копие на стария си сайт (Back Up). И го архивирайте, за да можете да го достъпите по всяко време.
  • Съставете списък на всички страници, т.е. url адреси. Това ще ви послужи, след като трансферирате новия си сайт на стария домейн адрес.
  • Направете списък на backlinks или поне на най-популярните от тях.
  • Напишете page titles & meta descriptions за всичките си страници.
  • Съставете два вида sitemap – за потребителите и за търсачките.
  • Направете страница 404 отново – както за потребителите, така и за търсачките.
  • Прегледайте и съставете robots.txt файл.
  • Погрижете се за счупените линкове.

А ако не можете да направите сами някое от изброените неща – можете да се свържете с нас за консултация и полезна помощ.

Не се страхувайте от ребрандирането. Впуснете се смело в тази задача, но с мисъл и стратегия. А ние ви желаем успех и предлагаме помощ!